واقعیت افزوده(ar) چه کاربردهایی دارد؟

واقعیت افزوده یک رسانه جدید است که کاربردهای زیادی در زمینه های آموزشی، پزشکی، سرگرمی، تبلیغات و بسیاری زمینه های دیگر دارد.
مـعمـاری و سـاختـمان
در صنعت ساختمان، برای ارزیابی و نمایش سازه قبل از ساخت، ماکت فیزیکی آن را نیز تهیه می کنند که این عمل زمان بر و هزینه بر و جابه جایی آن دشوار است و استهلاک زیادی دارد. بنابراین ماکت های مجازی واقعیت افزوده جایگزین مناسبی برای  ماکت های فیزیکی هستند. به متخصصان کمک می کند تا محصولات نهایی خود را در طی فرایند خلاقانه تجسم کنند و کمک می کند تا طراحان  ایده های خود را به راحتی به مشتریان منتقل کنند.

آمــوزش
در حالی که استفاده از تبلت ها در بسیاری از مدارس و کلاس های درس رواج یافته است، معلمان و مربیان اکنون تجربه یادگیری دانش آموزان با واقعیت افزوده را افزایش می دهند.تا دانش‌آموزان بتوانند کلاس‌های خود را از طریق تلفن هوشمند یا تبلت مشاهده کنند. به عنوان مثال: دانش آموزان در حال فراگیری نحوه عملکرد قلب در کتاب علوم تجربی، می توانند گوشی موبایل خود را به تصویر قلب موجود در کتاب گرفته و مدل سه بعدی قلب و نحوه فعالیت آن را مشاهده کنند.

پــزشــکی
استفاده از تكنولوژي واقعيت افزوده در پزشكی بسيار حائز اهميت و موثر مي باشد، از اين ابزارها مي توان هم در زمينه آموزش پزشكان و يا دانشجويان و هم به عنوان ابزار كمكی در اتاق عمل استفاده كرد این ابزار سبب بالا رفتن دقت و تمركز بيشتر پزشک در حين عمليات می شود.
به عنوان مثال تصور کنید دانشجویان پزشکی بتوانند برای مطالعه‌ی ساختار مغز، تصاویر مغز را در اتاق خوددر ‎اندازه ی بزرگ منعکس کنند یا پزشکان بتوانند از تصاویر  در جراحی‌های پیچیده‌ی خود استفاده کنند.

تولیــد و تعمـير محصـولات
استفاده از واقعيت افزوده در توليد، تعمير و نگهداری محصولات در بخش های صنعتی سبب كاهش هزينه ها و صرفه جويی در زمان می شودبه عنوان مثال در مواقعی  که تعمیرکار در محل حضور ندارد  کاربر می تواند با آموزش واقعیت مجازی، خود تعمیرات ابتدایی را انجام دهد.


تبـلیــغات و سرگــرمی
واقعیت افزوده باعث می شود کاربران تبلیغات تعاملی داشته باشند و اجازه می دهد تا بازاریابان به مصرف کنندگان به روش کاملا جدید محصول خود را معرفی و به فروش برسانند. با این تکنولوژی می توان محصولات رو با ابعاد واقعی در محیطی که در جلوی ما قرار داردمشاهده کرد.
 برای مثال یک فروشگاه فروش مبلمان را در نظر بگیریم ما میتوانیم از این طریق مبل و یا دیگر محصولات رو در محیط خانه ببینیم و بعد خرید را انجام دهیم.

  

 
منبع:   تعداد بازدید : 185
کلمات کلیدی:  کاربرد واقعیت افزوده-Ar
چاپ خبر